• Informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty

1. język polski – 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
        2.  matematyka – 14 czerwca 2022 r. (wtorek) – godz. 9:00
        3. język obcy nowożytny – 15 czerwca 2022 r. (środa) – godz. 9:00

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty -  1 lipca 2022 r.

Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji do 7 lipca 2022r.

Termin wydania zdającym   zaświadczeń oraz informacji -  8 lipca 2022 r.

1. WYBÓR JĘZYKA NOWOŻYTNEGO

Rodzice ucznia lub słuchacz składają dyrektorowi szkoły, nie później niż do 30 września 2021r., pisemną deklarację wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty.

Rodzice ucznia mogą złożyć dyrektorowi szkoły, nie później niż do 24 lutego 2022r., pisemną informację o zmianie języka obcego nowożytnego wskazanego w deklaracji na inny język obcy, którego uczeń uczy się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych .

W przypadku gdy uczeń lub słuchacz uzyskał tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad albo uzyskał tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z innego języka obcego nowożytnego niż ten, który został zadeklarowany, dyrektor szkoły, na wniosek rodziców ucznia, złożony nie później niż do 10 maja 2022r., informuje okręgową komisję egzaminacyjną o zmianie języka obcego nowożytnego, jeżeli języka tego uczeń uczy się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

1. DOSTOSOWANIE WARUNKÓW I FORM PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY DO POTRZEB EDUKACYJNYCH
          I MOŻLIWOŚCI PSYCHOFIZYCZNYCH ZDAJĄCYCH

Dokumenty, na podstawie których przyznawane jest dostosowanie formy lub warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, to:

1. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność
        2. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym
        3. orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania
        4. zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza
        5. opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, w tym z: dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią
        6. pozytywna opinia rady pedagogicznej w przypadku uczniów:
        • objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzenia komunikacji językowej lub sytuację kryzysową lub traumatyczną
        • cudzoziemców, którym ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu.

Zaświadczenie o stanie zdrowia, o którym mowa w pkt d, przedkłada się dyrektorowi szkoły nie później niż do 15 października 2021r.

Opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, o której mowa w pkt e, przedkłada się dyrektorowi szkoły nie później niż do 15 października 2021r.

W przypadkach losowych dokumenty, o których mowa w pkt a, b, c, d, e, mogą być przedłożone w terminie późniejszym, niezwłocznie po ich otrzymaniu.

Opinia rady pedagogicznej, o której mowa w pkt. f, jest wydawana na wniosek:

1. nauczyciela lub specjalisty wykonującego w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, prowadzących zajęcia z uczniem w szkole, po uzyskaniu zgody rodziców albo pełnoletniego ucznia,
        2. rodziców albo pełnoletniego ucznia.

Dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel informuje na piśmie rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia o wskazanym przez radę pedagogiczną sposobie lub sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych. Rodzice ucznia składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania, o którym mowa w pkt. f w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania informacji nie później niż do 26 listopada 2021r.

Link do „Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2021/2022” na stronie internetowej OKE Łomża: