• Wycieczka do Olsztyna

          • W dniu 21 czerwca uczniowie klasy IVa, IVb, Vb, VIb  pod opieką p.Izabeli Ćwik i p.Małgorzaty Posdziech wybrali się na wycieczkę do Olsztyna. Celem wyjazdu było konstruowanie wiedzy o wszechświecie, rozwijanie twórczego myślenia, wyobraźni oraz propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku.

            Pierwszy punkt naszej wyprawy to kosmolekcja „Ziemia w Układzie Słonecznym” w Olsztyńskim Planetarium. Kolejną atrakcją  była wizyta w Parku Trampolin 7 Jump Street,  gdzie wraz z trenerem  uczniowie uczestniczyli w zabawach ruchowych. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Restaurację McDonald’s, by zregenerować siły i uzupełnić zapasy energii. To był gorący dzień, nie tylko z uwagi na wysoka temperaturę ale przede wszystkim emocje i niezapomniane wrażenia.

          • Zdrowo żyć

          • Zdrowie to największy skarb - o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Jak  się o nie troszczyć uczniowie naszej szkoły uczą się od najmłodszych lat. W tym roku szkolnym dzieci z klasy 4b i wychowankowie świetlicy wzięli w cyklu zajęć edukacyjnych, których celem było kształtowanie u wychowanków właściwych zachowań prozdrowotnych.  

            Lekcje dotyczyły zdrowego odżywiania, profilaktyki alkoholowej, antynikotynowej, zdrowia psychicznego, niepełnosprawności.  Tematyka zrealizowanych zajęć:

            • Realizacja kampanii społecznej Fundacji Aflofarm „Nie spal się na starcie”
            • Alkohol? – mówię NIE cz.1 
            • Alkohol? – mówię NIE  cz.2
            • Cyrk motyli czyli każdy człowiek sie liczy.
            • Światowy Dzień Walki z Depresją. Rozumiesz – pomagasz.
            • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
            • Zdrowy styl życia wolny od uzależnień

            Ostatnie zajęcia w dniu 10 maja odbyły się z udziałem zaproszonego gościa –przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Giżycku pani Adriany Banaszkiewicz Gałas. Podczas spotkania pani Adriana przedstawiła dzieciom zasady zdrowego odżywiania, w szczególności skupiła się na szkodliwości używek – alkoholu, papierosów, narkotyków. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczniowie mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Podwójne widzenie, spowolnienie czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, mylenie kierunków, pogorszenie koordynacji ruchowej, zniekształcenie widzianego obrazu to  „niedogodności”, których uczniowie mogli doświadczyć po założeniu alkogogli i narkogogli.  Ćwiczenia okazały się wielką atrakcją, było sporo śmiechu  ale przede wszystkim uświadomiły dzieciom jak trudno wykonywać zwykłe codzienne czynności po spożyciu alkoholu czy narkotyków, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych można wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom.   Mamy nadzieję że zdobyta i utrwalona podczas zajęć  wiedza skłoni uczniów do dbania o własne zdrowie i pozwoli im w dorosłym życiu dokonywać właściwych wyborów.

                                                                                                                         Izabela Ćwik, Wiesława Nosek

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

          • Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu  w formie  inicjatyw edukacyjnych realizowane były w całej Polsce od lutego do końca marca 2023. Nasza szkoła przyłączyła się do przedsięwzięcia podejmując  szereg działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, problematyki bezpieczeństwa online i promocji pozytywnego wykorzystywania Internetu.

            Uczniowie w lutym i marcu wzięli  udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których utrwalali zasady bezpiecznego korzystania z sieci, wskazywali  zagrożenia związane z aktywnością  w wirtualnym świecie oraz korzyści, jakie oferuje nam Internet m.in. możliwość poszerzania wiedzy, rozwoju zainteresowań, rozrywki, uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych online. Podczas spotkań poruszano problem nadmiernego korzystania z internetu i gier komputerowych. Szczególną uwagę  zwrócono na zjawisko cyberprzemocy, która przybiera różne formy oraz jej prawne konsekwencje. Młodszym  uczniom podczas spotkań  towarzyszyli bohaterowie filmów edukacyjnych: "Owce w sieci" , "Plik i Folder" oraz Sieciaki, którzy przybliżali aspekty bezpiecznego poruszania się w sieci. Zajęcia prowadzone były podczas zajęć świetlicowych, z wychowawcą oraz lekcji informatyki. Dzieci i młodzież uczestniczyli również w zorganizowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet lekcjach online, transmitowanych na żywo, z udziałem ekspertów i trenerów kompetencji cyfrowych z całej Polski:

            • Sieciaki – poznaj bezpieczny internet
            • Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa
            • Sieciaki – internet bez przesady
            • Cyfrowy ślad - ile można wyczytać o człowieku z różnych źródeł
            • Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie?

            Mamy nadzieję, że dzięki podejmowanym działaniom młodzi internauci staną się bardziej świadomymi użytkownikami sieci i będą odpowiedzialnie korzystać z jej zasobów, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec przed uzależnieniem od cyfrowych mediów.

                                                                                                                           szkolny koordynator DBI - Izabela Ćwik

          • Serce dla zwierząt

          • Z okazjji Światowego Dnia Kota członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Obrony Zwierząt RP "Anioły ze szkoły"  zorganizowali akcję "Serce dla zwierząt".

            Przygotowali słodki kiermasz, podczas którego można było nabyć ciasta, muffiny, babeczki i inne wypieki. Wiele emocji dostarczyły losy, pod którymi kryły się niespodzianki oraz  fotobudka do wykonania wspólnych zdjęć.

            Dziękujemy  Przyjaciołom Zwierząt za zaangażowanie, społeczności szkolnej za liczne  przybycie. Dzięki Wam bezdomne koty otrzymały zapas karmy.

                                                                                                                                           opiekun Koła -Izabela Ćwik

          • Zakończone postępowanie rekrutacyjne

          • 27.03.2023r

            Komunikat

            Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

            w Rynie

             

            W wyniku zakończonego postępowania rekrutacyjnego

            do Przedszkola Samorządowego w Rynie

            na rok szkolny 2023/24,

             

            informuję,

             

            że wszystkie zgłoszone dzieci

            zostały przyjęte do przedszkola

             

            Renata Radziulewicz

            Dyrektor ZS-P w Rynie

          • Rekrutacja do przedszkola na rok szk. 2023/24

          • Dyrektor ZS-P w Rynie

            ogłasza rekrutację na wolne miejsca w przedszkolu na nowy rok szkolny 2023/2024

             

            Rekrutacja trwać będzie w okresie:  01 - 17 marca  

            Liczba wolnych miejsc w przedszkolu:  30

             

            Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola jest do pobrania w przedszkolu (gabinet wicedyrektora oraz u intendentki)

            lub ze strony   https://zspryn.edupage.org

             

            Wnioski należy składać w przedszkolu lub przesyłając skan wypełnionego wniosku na adres e-mailowy: zsp@miastoryn.pl

             

            Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola zostaną podane do publicznej wiadomości 

            28 marca 2023r

          • Niech żyje bal!

          • Karnawał, to czas radości, zabaw i wspólnego biesiadowania. Już od wielu pokoleń wiadomo, że nie tylko dorośli, ale także i dzieci lubią tańczyć, bawić się, przygotowywać stroje, które zachwycają barwą, pomysłowością i tajemnicą.  Dlatego też zabawa karnawałowa jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń w życiu szkoły. Tradycją naszej placówki stało się organizowanie balu w ostatni dzień przed feriami zimowymi, więc i w tym roku pożegnaliśmy pierwszy semestr niesamowitą, wesołą oraz niezapomnianą imprezą karnawałową.

            20 stycznia, na bajecznie przystrojonej sali gimnastycznej, wszyscy uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej stawili się w doskonałych nastrojach, gotowi na zabawę. Dzieci oraz nauczyciele wystąpili w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrani za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Jedno jest pewne, kreatywność naszych uczniów z roku na rok, coraz bardziej mnie zachwyca. Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki, w której nie zabrakło również najbardziej znanych hitów - jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi podróżujące po Francji, Brazylii i Hiszpanii, gdzie każda stacja to nauka tańca danego kraju.  Korowody, kółeczka i tańce w parach. Konkurencje na przeciąganie liny, zbijanie butelek za pomocą rajstop założonych na głowę, odrysowywanie na szarym papierze i dekorowanie ucznia ze swojej klasy. Uwierzcie, ten bal to czyste szaleństwo.

            Zabawę uprzyjemnił nam pyszny poczęstunek przygotowany przez  Radę Rodziców, za który serdecznie dziękujemy. Sala nie wyglądałaby tak pięknie, gdyby nie nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz jak zawsze niezastąpieni rodzice naszych uczniów. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy, lecz nikt nie zabierze nam tych wspaniałych wspomnień i doświadczeń, które towarzyszyły nam tego dnia.

            Tekst: mgr Elwira Wilamowicz

            Zdjęcia: mgr Karolina Iwaniuk i mgr Aldona Lemieszek

          • Najpiękniejsza ozdoba ...

          • W ramach tegorocznych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klas I - III wzięli udział w konkursie pt. „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej, pobudzanie aktywności twórczej, pielęgnowanie tradycji wykonywania ozdób bożonarodzeniowych i przedstawienie własnej wizji nastroju Świąt Bożego Narodzenia. Prace konkursowe mogły być wykonane techniką dowolną z możliwością zastosowania techniki mieszanej.

            Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Konkurencja była bardzo duża, więc wyłonienie najpiękniejszych prac było niezwykle trudnym zadaniem. Narady Jury trwały długo, ale po burzliwych negocjacjach udało się podjąć ostateczną decyzję. Na podium stanęły następujące osoby:

            I miejsce - uczennica klasy 2b - Iga Stasiak

            II miejsce -  uczennica klasy 2a - Nadia Sieniuć-Klicka

            III miejsce-  uczennica klasy 2b - Małgorzata Sprung

            Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się 12.01.2023r. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz małą słodką niespodziankę, a zwycięzcy dyplomy i nagrody rzeczowe. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

            Ozdoby świąteczne można było zakupić na kiermaszu świątecznym, a fundusze pozyskane ze sprzedaży ozdób zostały przekazane na potrzeby szkoły.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim talentu i dziękujemy za zaangażowanie w to przedsięwzięcie, czego efektem były wyjątkowe, niepowtarzalne i wspaniałe prace cechujące się dużą pomysłowością i wysokim poziomem artystycznym.

            Tekst: mgr Elwira Wilamowicz

            Zdjęcia: mgr Karolina Iwaniuk

          • Każdy inny - wszyscy równi

          • Informujemy, iż nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno-Społecznym „Każdy inny - wszyscy równi”.

            Projekt ma na celu uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii, kształtowanie tolerancji oraz likwidowanie uprzedzeń na temat osób z niepełnosprawnościami. Realizacja zadań projektowych zaplanowana jest na rok szkolny 2022/2023. Udział w projekcie wezmą: Samorząd Uczniowski oraz klasy I A, II B, III B, VI A, VII B wraz z wychowawcami.

            Koordynatorzy projektu: pani Anita Tofel, pani Elwira Wilamowicz, pani Elwira Draguńska, pani Jolanta Symonowicz oraz pani Karolina Iwaniuk.

          • Doświadczenia Kulinarne

          • W roku szkolnym 2022/2023 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rynie prowadzone jest kółko „Doświadczenia Kulinarne” przez panią Anitę Tofel. W zajęciach biorą udział uczniowie klasy III B.

            Głównym celem prowadzonych zajęć jest zainteresowanie uczniów kulinariami  oraz budzenie i aktywizowanie ciekawości, aktywności poznawczej dziecka jako umiejętności pożytecznej, wykorzystywanej w życiu codziennym, jak również jako formy spędzania czasu wolnego, mogącej rozwinąć się w interesujące hobby.

            Anita Tofel

          • Mobilne Laboratorium Przyszłości

          • W dniu 11 stycznia 2023r. uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach warsztatowych w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Zajęcia miały na celu zainteresowanie uczniów nowoczesnymi technologiami. Uczestnicy dowiedzieli się jak działa drukarka 3D, poznali przykładowe zastosowania, dowiedzieli się co trzeba wiedzieć, żeby przygotować wydruk i jak wygląda obsługa programu, wydrukowali proste modele. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

          • Świąteczna kartka dla Seniora

          • ​​​​​Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas, kiedy bardziej niż zawsze  otwieramy serca na potrzeby innych.

            Aby umilić ten okres ludziom starszym i samotnym z naszego miasteczka uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu postanowili obdarować ich własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi. Wolontariusze zaprosili do pomocy całą społeczność szkolną ogłaszając  akcję „Świąteczna kartka dla seniora”

            Przez dwa tygodnie w grudniu uczniowie przygotowali świąteczno-noworoczne kartki z życzeniami dla Seniorów. Dzieci wykazały się  wyobraźnią i zaangażowaniem w wykonaniu swoich prac, które były kolorowe  i niepowtarzalne.  W ostatnich dniach  przed świętami kartki  trafiły do adresatów czyli do podopiecznych Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rynie.  Mamy nadzieję, że ten drobny gest ze strony najmłodszych sprawił  seniorom radość i choć na chwilę wywołał uśmiech na ich twarzy.

            Dziękuję wolontariuszom, uczniom, którzy wykonali kartki, nauczycielom za przyłączenie się do akcji, w szczególności panu Jarosławowi Majkowskiemu.

            Wyrazy wdzięczności za współpracę kieruję do Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rynie p. Ewy Modzelewskiej.

            Wspólnymi siłami można więcej. Liczymy na dalsze zaangażowanie naszej społeczności w działania Koła Wolontariatu.  Dzielmy się dobrem i życzliwością.

                                                                                                                   Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

                                                                                                                                       Izabela Ćwik

          • Szkolny Konkurs Recytatorski „Świąteczne Wierszowanie”

          • „Świąteczne wierszowanie” odbyło się 21 grudnia 2022r. w świetlicy szkolnej. To szkolny konkurs recytatorski dla uczniów naszej szkoły, ale także czas wspólnego świętowania.

            Nikt tak jak dzieci nie cieszy się ze świąt, dlatego wśród świątecznych opowieści i dekoracji poczuliśmy niepowtarzalną atmosferę. Udział swój zgłosiło 13 uczniów. Oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych:

            Klasy I-III

            • I miejsce ex aequo Amelia Burnos i Julia Burnos,  kl. Ia
            • III miejsce ex aequo Zuzanna Burzyńska i  Nadia Brieze - Kołodziej- kl.IIIb

            Klasy IV- VIII

            • I miejsce Natasza Leonik
            • II miejsce Barbara Mikosza

            Widownia i komisja w składzie:

            • Izabela Ćwik
            • Elżbieta Rajcow
            • Wiesława Nosek

            doceniła przygotowanie uczestników i wręczyła nagrody i dyplomy za uczestnictwo. Wspólne biesiadowanie przerwała godzina odjazdów. Z życzeniami zdrowych, ciepłych i rodzinnych świąt zakończyliśmy ten wspólny niezwykły czas.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród w konkursie.

                                                                                                                                      Organizatorzy:

                                                                                                                       Wiesława Nosek, Izabela Ćwik

          • Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli ANDRZEJKI

          •  Środa 30 listopada 2022roku w naszej świetlicy przebiegała pod znakiem wróżb i zabaw andrzejkowych.

            Już od samego rana najmłodsi uczniowie i nie tylko rozmawiali o znaczeniu i kultywowaniu tradycji w naszym życiu. Wspólnie z wychowawcą wykonywali dekorację, wróżby i zabawy na ten wyjątkowy andrzejkowy dzień.

            Po zajęciach, a niektórzy przed lekcjami z niecierpliwością przekłuwali serca z imionami przyszłych sympatii. Magiczne bileciki przepowiedziały dzieciom kim będą w przyszłości. Wyrzucone kości oraz magiczna kula zdradziła miłą niespodziankę lub przygodę. Kolejną przepowiednią na przyszłość były przedmioty ukryte pod tajemniczymi kubeczkami, i tak przepowiedziały: bogactwo, ślub, podróż, nowy dom, zakochanie czy nową zabawkę.Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Według dawnych wierzeń, wróżby na świętego Andrzeja miały magiczną moc pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Jako, że to okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem były również  zabawy.

            Było bardzo wesoło i chwilami zaskakująco. Życzymy spełnienia wszystkich dobrych wróżb.

                                                                                                                                               Organizatorzy:

                                                                                                                                   Wiesława Nosek, Izabela Ćwik

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień  to doskonała okazja, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka są: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy. Takiego święta nie mogło zabraknąć w  naszej szkole.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            21 listopada był wyjątkowy. Rozpoczął się od pozytywnych myśli, wróżb, sentencji, które można było otrzymać od wolontariuszy wchodząc rano do szkoły. Symbolem tego święta jest kolor żółty, więc sale i szkolne korytarze wypełniły się ciepłymi, słonecznymi barwami. Kolor optymizmu widoczny był również w ubiorze uczniów i nauczycieli. Drzwi klas i pomieszczeń  szkoły przyozdobiły plakaty z cytatami o dobroci, życzliwości, uśmiechu. 

            Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzili uczniów z klas I-III,  przedstawili historię święta życzliwości, zachęcali do dzielenia się uśmiechem i dobrym słowem na żółtych papierowych chmurkach, które po wypełnieniu przez dzieci wyeksponowane zostały na szkolnym korytarzu. Pojawiła się również „skrzynka życzliwości” zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Miłą atrakcją była fotoramka, gdzie uczniowie mogli dołączyć do grona życzliwych poprzez wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Na lekcjach i zajęciach świetlicowych  również nie zabrakło tematów związanych ze świętem. Uczniowie wysłuchali m.in. opowiadania Natalii Usenko „Dobroć, czyli opowieść o mocarzu Michale”(z książki „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”), określali cechy człowieka życzliwego, wykonywali żółte słoneczka, łańcuszki życzliwych minek, tworzyli słownik dobrych słów. Z pozdrowień przekazywanych  koleżankom, kolegom powstało w świetlicy drzewo życzliwości.

            Mamy nadzieję, że pozytywna energia i emocje, które wzbudziły obchody Dnia Życzliwości będą dla nas motywacją do bycia uprzejmym na co dzień, do zauważania potrzeb innych bo „dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego” (Blaise Pascal).  Promujmy zatem życzliwość i zarażajmy nią innych. 

                                                                                                                           Organizatorzy:

                                                                                                    Szkolne Koło Wolontariatu, Izabela Ćwik

                                                                                                        Świetlica Szkolna, Wiesława Nosek

          • Spotkanie z psim terapeutą

          • 28 listopada 2022 roku, do uczniów klasy 2b i 3b zawitali wyjątkowi goście - pies terapeuta o imieniu Poly wraz ze swoją opiekunką panią Małgorzatą Łapuć. Ten zgrany duet, na co dzień ciężko i efektywnie pracuje w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mikołajkach – Warsztaty Terapii Zajęciowej.

            Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że nowo poznanego psa nie możemy dotykać bez zgody właściciela, głaskać po głowie, nachylać się nad nim, patrzeć mu w oczy, oraz zmuszać go do kontaktu. Prowadząca spotkanie zademonstrowała nam, jak prawidłowo to zrobić, po czym przećwiczyliśmy tę umiejętność z naszym czworonożnym gościem. Dzięki wizycie wiemy również, co oznacza „złota wstążka” oraz jakie znaki ostrzegawcze wysyła nam pies, który boi się lub jest wrogo nastawiony do człowieka. Potrafimy ustawić się pozycji „żółwia”, którą należy zastosować podczas ataku. Nie zabrakło także pokazu sztuczek w wykonaniu Poly, która mimo zmęczenia, chętnie z nami współpracowała.

            Zajęcia dostarczyły nam wiele pozytywnej energii i niezapomnianych emocji. Nabyliśmy mnóstwo wiedzy, umiejętności praktycznych a także przełamaliśmy lęk przed czworonogami. Będziemy bardzo miło wspominać tę wizytę i z tego miejsca serdecznie dziękujemy przybyłym gościom oraz pani Monice Podskalnej za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że to nie nasze ostatnie spotkanie w tym gronie.

            Tekst: Elwira Wilamowicz

          • Wspólnie dla zwierząt - zbiórka karmy

          • Społeczność naszej szkoły i przedszkola, jak co roku, aktywnie włączyła się w akcję charytatywną  „Wspólnie dla zwierząt” zorganizowaną przez Szkolne Koło Towarzystwa Obrony Zwierząt RP "Anioły ze szkoły".

            Przez miesiąc trwała zbiórka karmy i akcesoriów dla bezdomnych kotów i potrzebujących psów w naszej gminie.

            Składamy serdeczne podziękowania uczniom, dzieciom z przedszkola,  rodzicom, nauczycielom. Dziękujemy wszystkim, którym los zwierząt nie jest obojętny i którzy okazali wsparcie, za wrażliwość i wielkie serce wobec naszych braci mniejszych .

            Dary zostały przekazane społecznym opiekunom kotów wolnożyjących oraz wolontariuszom, którzy niosą pomoc zwierzętom w naszym mieście i okolicy.

            Zauważanie potrzeb każdego stworzenia , dzielenie się tym, co mamy,  to piękny gest bo wypływa z serca i uruchamia lawinę Dobra. „Dobro. Im Więcej Go Dajesz Tym Więcej Dostajesz”.

                                                                                                                                    Organizatorzy:

                                                                                       Szkolne KołoTowarzystwa Obrony Zwierząt RP "Anioły ze szkoły"

                                                                                                                                 Izabela Ćwik

                                                                                                                             Wiesława Nosek

             

          • Świętujemy Niepodległość

          • Pamiętamy o naszej przeszłości. O bohaterach, którzy poświecili swoje życie, by Polska  była niepodległa, suwerenna. 

            Na kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości obchodzonym 11 listopada, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej  oraz uczniowie  w klasach  podjęli  szereg działań mających na celu upamiętnienie tego ważnego wydarzenia. 

            Dzieci brały udział w zajęciach poświęconych historii Polski, podczas których poznali drogę naszej Ojczyzny do wolności,  sylwetki ważnych postaci historycznych, pieśni  patriotyczne i melodie żołnierskie. Na zajęciach plastycznych powstały prace dotyczące symboli narodowych,  uczniowie  wykonali kotyliony, rozwiązywali tematyczne zagadki, krzyżówki. Świątecznego wyglądu nabrały również pomieszczenia świetlicy i szkoły udekorowane gazetkami. Zwieńczeniem obchodów było uczestnictwo społeczności szkoły w uroczystej akademii "Nasza Niepodległa"  w dniu 10 listopada przygotowanej przez nauczycieli oraz uczniów.

            Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To szacunek dla przeszłości, wdzięczność i przejaw naszego patriotyzmu. 

                                                                                                                        Izabela Ćwik, Wiesława Nosek

          • Święto Niepodległości

          • 10 listopada nasza szkoła uczestniczyła w uroczystych obchodach Święta Niepodległości. Z tej okazji uczniowie z klas V, VII oraz VIII  przy współpracy z Regionalnym Parkiem Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie przygotowali wspaniałą akademię: „Nasza Niepodległa”. Uczniowie oglądający przedstawienie przypomnieli sobie, jakie były „koleje losu” Polski. Usłyszeli nie tylko opowieści związane z przeszłością, ale mieli okazję wysłuchać wspaniałych piosenek: „Hej strzelcy wraz”, „Warszawianka”, „Rota”, „My pierwsza brygada”, „Wojenko, wojenko” „Szara piechota. Uczestniczyliśmy również w akcji – szkoła do hymnu i wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”.

            Prowadzący podkreślili: „My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość.” 

            Za organizację uroczystości odpowiedzialna była Pani Joanna Kryńska-Cieśla. Muzykę i slajdy przygotowała Pani Anita Tofel.

            Dekorację przygotowali: Pani Jolanta Przymorska i Pani Anna Malinowska oraz uczniowie klasy VII a.

          • Dzień Dyni

          • 7 listopada 2022r. w naszej szkole odbył się Dzień Dyni. Dominującym kolorem garderoby był kolor pomarańczowy i żółty. Uczniowie, którzy mieli ubrania w powyższych kolorach lub wykonali emblemat dyni, otrzymali słodką nagrodę.

            Na korytarzu klas I-III stanęła dyniowa fotobudka, gdzie każdy mógł zrobić pamiątkowe zdjęcie.  

            Dzieci klas I-III wzięły udział w licznych konkursach: „Śmieszna dynia”, „Wykonaj najwyższą wieżę dyniową”, „Puzzle dyniowe”, „Wyścigi z dynią”, „Ile widzisz dyń?” czy „Szukanie jesiennych skarbów”.

            Zorganizowano również konkurs na najciekawszą postać z dyni lub stroik dyniowy. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, ze względu na niesamowitą pomysłowość wykonanych prac.

            Samorząd Uczniowski przygotował „Słodki Kącik”, gdzie można było zjeść wypieki przygotowane przez naszych uczniów oraz ich rodziców.

            Serdecznie dziękuję za zaangażowanie Mai Dziczek, Asi Cilulko, Izie Krukowskiej, Mai Rydzewskiej, Gabrysi Domitrz, Lenie Jureckiej, Nataszy Leonik oraz Agatce Stankiewicz za pomoc w przeprowadzeniu konkursów w klasach I-III.

            Szczególne podziękowania kieruję do Rady Rodziców za dofinansowane cyklicznej imprezy szkolnej.

            Organizator: Małgorzata Perzan